Obilježavanje Svjetskog dana prevencije dekubitusa

Josipa Bišćan, predsjednica Društva za kvalitetu

Društvo za kvalitetu u suorganizaciji s Klinikom za infektivne bolesti „dr. Fran Mihaljević“, Zagreb, 15.11. 2019. održalo je u Predavaonici Klinike stručno događanje povodom obilježavanja Svjetskog dana prevencije dekubitusa.

Dekubitalni ulkus jedan je od indikatora kvalitete zdravstvene skrbi i pokazatelja sigurnosti pacijenata bez obzira radi li se o bolničkoj ili izvanbolničkoj skrbi. Dekubitus je veliki medicinski, socijalni i zdravstveno-ekonomski problem i izvor velikih financijskih troškova za zdravstvene sustave. Skup je okupio medicinske sestre iz Klinike za infektivne bolesti „dr Fran Mihaljević“ te sudionike iz različitih zdravstvenih ustanova iz Zagreba i Hrvatske.

No Images found.

Pročitajte više …

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail

Izvještaj sa Tečaja III kategorije – “Standardne mjere zaštite”

Infektološko društvo Hrvatske udruge medicinskih sestara (HUMS) u suradnji sa Podružnicom HUMS – a Klinike za infektivne bolesti „Dr. Fran Mihaljević“ održalo je Tečaj III kategorije Standardne mjere zaštite. Tečaj je održan 09.03.2019. u velikoj predavaoni Klinike za infektivne bolesti „Dr. Fran Mihaljević“ u Zagrebu.

Na tečaju je sudjelovalo 120 medicinskih sestara i tehničara iz infektoloških centara cijeletHrvatske (Opće bolnice Sisak, Kliničkog bolničkog centra Split, Županijske bolnice Čakovec), sestre i tehničari iz Kliničkog bolničkog centra Rebro, Nastavnog zavoda za hitnu medicinu Grada Zagreba, Poliklinike Medicol, Klinike za infektivne bolesti „Dr. Fran Mihaljević“, nastavnici i učenici škola za medicinske sestre Vrapče, Mlinarska te Škole za primalje Zagreb.

Bolničke infekcije predstavljaju značajni uzrok morbiditeta i mortaliteta hospitaliziranih bolesnika, te njihovo sprječavanje i suzbijanje jedan je od važnih zadataka medicinskih sestara. Potrebno je u potpunosti osvijestiti značajnu ulogu svakog sudionika u lancu pružanja zdravstvenih usluga u ratu protiv bolničkih infekcija te primijenu standardnih mjera zaštite kod svih bolesnika bez obzira na dijagnozu. Standardne mjere zaštite obuhvaćaju: higijenu ruku, uporabu osobne zaštitne odjeće, higijenu okoline, površina, predmeta, pribora, dezinfekciju, pravilno korištenje i odlaganje oštrih predmeta sa ciljem prevencije ubodnih incidenata te pravilno odlaganje i skladištenje medicinskog otpada, te smo željeli naglasiti izrazitu važnost izolacije bolesnika ovisno o načinu prijenosa bolesti.

Cilj tečaja bio je pružiti osnovna znanja o standardnim mjerama zaštite kao „zlatnom standardu“ i naglasiti važnost njihove implementacije u svakodnevnom radu s bolesnikom.

Predavanja tečaja održali su:
Adelka Zoretić: Standardne mjere zaštite – povijesni pregled
Marija Čulo: Standardne mjere zaštite i mjere kontaktne izolacije
Marica Trogrlić: Izolacija bolesnika
Ivana Javorić: Postekspozicijska profilaksa
Maja Radošević: Radionica Mediva – Sigurna primjena intravenozne terapije
Gordana Kičin Ercegovac: Postupak s otpadom
Ana Tomić: Transport materijala do laboratorija
Ana Čučić: Sterilizacija i dezinfekcija
Predsjednica infektološkog društva HUMS – a
Gordana Kičin Ercegovac
Dopredsjednica infektološkog društva HUMS – a
Ana Tomić

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail

Izvještaj sa I. konferencije o volonterima u palijativnoj skrbi

U petak 8. studenog 2019. godine u prostoru Tribine grada Zagreba održana je I. konferencija o volonterima u palijativnoj skrbi. Konferenciji su nazočili predstavnici Ministarstva zdravstva, Gradskog ureda za zdravstvo, Hrvatske udruge medicinskih sestara, Hrvatske udruge prijatelja hospicija, predstavnici Virovitičko-podravske županije te koordinatorica volontiranja u SB „Novo Mesto“, mag. Jožica Rešetič.
Prisutni gosti obratili su se posjetiteljima uz prigodne riječi potpore rekavši da su volonteri iznimno važni, a vrlo često nevidljivi članovi društva koji svesrdno pomažu svima kojima je pomoć potrebna.
Konferencija je bila prilika da se pojedinci i udruge predstave te prikažu svoje aktivnosti. Također su se predstavili i učenici srednjih medicinskih škola iz Pakraca i medicinske škole Mlinarska iz Zagreba. Studenti Fakulteta za dentalnu medicinu i zdravstvo iz Osijeka svojim su nas predavanjima podsjetili na važnost volontiranja i volontera.
Puno emocija izazvale su prezentacije vezane za volontiranje na dječjoj onkologiji u Klinici za tumore i u Specijalnoj bolnici za kronične bolesti Gornja Bistra. Ravnodušnima nas nisu ostavili ni tete i stričeki pričalice iz udruge Smiješak za sve.
Svi predavači prenijeli su isto – radost, empatiju, veselje, zagrljaj za potrebite, usamljene, bolesne te za hrvatske branitelje.
Volonteri su ljudi koji daruju sebe, svoje vrijeme, koji su produžena ruka čovječnosti i dokaz da postoje ljudi koje vodi srce i koji donose svjetlo u duge i tamne dane bolesti. Oni su dokaz da je čovjek čovjeku ipak lijek.

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail

43. POSJET ČLANOVA HUMS-a ŠTIĆENICIMA DOMA ZA ODRASLE OSOBE „LOBOR-GRAD“

Poštovani,
ovim Vas putem obavještavamo da je u tijeku akcija prikupljanja božićnih darova te prijave zainteresiranih za tradicionalni posjet članova Hrvatske udruge medicinskih sestara (HUMS) štićenicima Doma za odrasle osobe „Lobor-grad“ koji će biti u subotu 7. prosinca 2019. godine. Zainteresirani članovi za posjet mogu se javiti na e-mail: hums@hums.hr najkasnije do 2. prosinca 2019.

Štićenici Lobor-grada odrasle su osobe s mentalnim oštećenjima kojima je pružena odgovarajuća skrb. O 300-tinjak korisnika Doma brine 120 djelatnika.

Medicinske sestre svojim radom u Udruzi na poseban način isitču važnost humanosti i solidarnosti prema svakom čovjeku. S obzirom na značajnu ulogu medicinskih sestara u zajednici, naša Udruga na ovaj način želi potaknuti članove na aktivno humanitarno djelovanje koje je okosnica boljeg i humanijeg društva.

Toplo se nadamo da ćete i ovoga puta otvoriti svoja srca te, sukladno svojim mogućnostima, podržati ovu akciju.

Darovi za štićenike mogu se dostaviti u Središnji ured HUMS-a, Sortina 1a, 10 020 Zagreb u vremenu 10:00-16:00 sati do ponedjeljka 2. prosinca 2019. Svakom će štićeniku Doma biti uručen njegov božićni paketić.

Uz hranu, slatkiše, kavu, možete donirati i higijenske potrepštine, nakit te odjeću.
Zahvaljujemo svima koji su dosada sudjelovali u ovoj plemenitoj akciji te se nadamo da ćemo prikupiti i podijeliti božićne pakete svim štićenicima Lobor-grada!

Veselimo se zajedničkom druženju u Lobor-gradu.

Lobor

Božić u Lobor-gradu 2018.

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail