Izvještaj sa Edukacijskog tečaja medicinskih sestara i tehničara III kategorije “Mokrenje u krevet – nemojte ga ignorirati”

Dana 18.svibnja 2018.g. u ogranizaciji Pedijatrijskog društva HUMS-a, u dvorani Klinike za psihijatriju, KBC Sestre milosrdnice, održan je Edukacijski tečaj medicinskih sestra i tehničara III kategorije „ Mokrenje u krevet- nemojte ga ignorirati“.

Cilj ovog Tečaja bio je podizanje svijesti o noćnom mokrenju, pružanje aktualnih informacija medicinskim sestrama i tehničarima u primarnoj, sekundarnoj i tercijarnoj pedijatrijskoj zdravstvenoj skrbi, kako bi mogli pravovremeno prepoznati problem u djeteta, educirati roditelje i djecu o problemu koji je čest, kojeg se ne treba sramiti i koji se može uspješno terapijski riješiti.

Tečaj je bio namijenjen medicinskim sestrama i tehničarima pedijatrijske zdravstvene skrbi kao i ostalim zdravstvenim djelatnicima koji se u svom radu susreću s problemom noćnog mokrenja kod djece. Voditelji tečaja bile su kolegice Snježana Fusić, mag.med.techn i Jadranka Pavlić, bacc.med.techn. Sudjelovalo je 50 medicinskih sestara, sa Klinika za pedijatriju iz Zagreba, Splita, iz Primarne zdravstvene zaštite i Škole za medicinske sestre-Vinogradska, uz goste predavače: Snježanu Fusić, mag.med.techn. iz Klinike za djećje bolesti Zagreb, Ivanu Merlin, prof. psihologije iz Srednje medicinske škole- Vinogradska, te domačine Jadranku Pavlić, bacc.med.techn. Kristinu Sedmak, bacc.med.tech, Slavicu Bošnjak, bacc.med.techn. i Kristinu Kužnik, mag. med.techn. Navedeni predavači prikazali su kroz predavanja osnovne činjenice koje dovode do problema mokrenja u krevet, kako se dijagnosticira, te na koji se način može spriječiti, ili ako je nastao kako ga nefarmakološki ili farmakološki liječiti. Isto tako prikazano je kako educirati roditelje i dijete o problemu mokrenja u krevet i koji su zadaci medicinskih sestara u edukaciji o navedenom problemu.

U zaključku nadamo se da smo posvjestili postojanje problema mokrenja u krevet u djece, značenje medicinskih sestara u bitnosti da ga se pravovremeno prepozna i tretira kako ne bi doveo do teških psiholoških posljedica za dijete, ali i za cijelu njegovu obitelj. Problema mokrenja u krevet se ne treba sramiti, treba učiniti sve da svako dijete koje ima ovaj problem uspješno ga rješi i živi život poput svojih vršnjaka, a medicinske sestre im kroz edukaciju njih samih, njihovih roditelja i okoline u tome mogu uvelike pomoći.

Kristina Kužnik, mag.med.techn.

Pedijatrijsko društvo HUMS-a

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail