Izvještaj sa 12. Kongresa Pedijatrijskog društva HUMS-a

IZVJEŠTAJ

12. KONGRESA PEDIJATRIJSKOG DRUŠTVA HUMS-a

Kongresni centar, Amadria park, Solaris, Šibenik

11-14.10.2018.

U organizaciji Hrvatskog pedijatrijskog društva HLZ, Pedijatrijskog društva HUMS-a i KBC Split, održani su 11-14. listopada 2018. godine u Amadria Park, Solaris, Šibeniku, 12. Kongres Pedijatrijskog društva HUMS-a i 13. Kongres Hrvatskog pedijatrijskog društva. Ovaj zajednički kongres najvažniji je skup posvećen zdravstvenoj zaštiti djece u Hrvatskoj.

Kongres na kojem je ukupno bilo 820 sudionika, započeo je svečanim otvorenjem i govorima pozvanih liječnika i medicinskih sestara. Nakon pozdravnih riječi izaslanika predsjednice RH, prim.dr.Milivoja Novak, skup je pozdravila predsjednica Pedijatrijskog društva HLZ, prof.dr.sc.Aida Mujkić, a zatim u ime domaćina, predstojnik Klinike za pedijatriju, KBC Split, prof.dr.sc. Marijan Saraga. U ime Pedijatrijskog društva HUMS-a, sudionike je pozdravila predsjednica Kristina Kužnik,mag.med.techn. Svečani dio otvaranja završio je nastupom poznatih pjevača Doris Dragović i Tedi Spalata, te domjenkom dobrodošlice.

Radni dio Kongresa započeo je prikazom i nagrađivanjem pet znanstvenih radova hrvatskih pedijatara, te prikazom nagrađena dva znanstvena rada pedijatrijskih medicinskih sestara i tehničara. Nagradu za rad „ Knowledge about dietary fibre and its health benefits: A cross-sectional survey of 2536 residents from across Croatia.“ dobila je Marija Ljubičić, mag.med.techn. ( OB Zadar, Odjel pedijatrije), te za rad „ Spolno ponašanje adolescenata: usporedba adolescenata drugih i četvrtih razreda strukovne škole i gimnazije.“ nagradu je dobio Martin Trubelja, bacc.med.techn. ( Diplomski studij sestrinstva, MF Zagreb). Nagradu za njihovo ostvarenje uručila im je predsjednica Pedijatrijskog društva HUMS-a, Kristina Kužnik,mag.med.techn.

U uspješnom stručnom radu 12. Kongresa Pedijatrijskog društva Hrvatske udruge medicinskih sestara sudjelovalo je 234 medicinskih sestara i tehničara. Važnosti, vrijednosti i nadasve stručnosti ovog Kongresa pridonijelo je 40 usmenih priopćenja i 28 poster prezentacija, pedijatrijskih medicinskih sestara i tehničara iz cijele Hrvatske, te gostiju iz Bosne i Hercegovine. Prikazana su najnovija dostignuća u svakodnevnom radu medicinskih sestara/tehničara koja promiču unapređenje struke, te je istaknuta važnost kontinuirane edukacije u provođenju procesa zdravstvene njege pedijatrijskih bolesnika.

Na početku Kongresa za medicinske sestre i tehničare, predstavljena je nova revidirana Sestrinska dokumentacija pedijatrijskog bolesnika. Iza toga pozvano predavanje održao je doc.dr.sc. Robert Lovrić na temu „ Kako pripremiti članak za objavu u znanstvenom sestrinskom časopisu.”

Zadnji dan Kongresa održana je po prvi put u povijesti rada PD HUMS-a Panel rasprava na temu „ Palijativna skrb u djece – gdje smo danas ? ”, pod stručnim vodstvom medicinskih sestara Marije Ljubičić i Stanke Katić. Kvalitetnoj raspravi prethodila su izvrsna predavanja pozvanih predavača : Blaženke Horvat ( predsjednica Društva za palijativnu i hospicijsku skrb HUMS-a) i Renate Marđetko ( koordinatorica palijativne skrbi Međimurske županije). Svojim izlaganjem počastili su nas prof.dr.sc. Jasminka Stepan Giljević i doc.dr.sc. Mario Čuk. U aktivnom dijelu rasprave uz navedene sudjelovale su medicinske sestre Dragica Beštak i Tanja Hačko. Ova Panel rasprava doprinjela je upoznavanju pedijatrijskih sestara s pojmom i uvodnim prikazom palijativne skrbi u djece, kako takva populacija djece postoji u Hrvatskoj no nije posebno prepoznata. O samoj Panel raspravi napravljeno je posebno izvješće.

Većina medicinskih sestara prikazom usmenih ili poster prezentacija govorila je o kvalitetnoj komunikaciji, smjernicama i protokolima u radu, pozitivnim i negativnim stavovima vezano za sestrinsku dokumentaciju u svakodnevnom radu, mogućim incidentima i pogreškama u radu, te mjerama prevencije i smjernicama postupanja i praćenja istih. Svrha je i vodilja većine prezentacija bila vrlo jasno naglašena, prezentacijom posebnosti u radu s pacijentima na svakom pedijatrijskom odjelu, upoznati sve pedijatrijske medicinske sestre i tehničare u Hrvatskoj, kako bi svi radili na isti način, po istim smjernicama i protokolima. Cilj je bio istaknuti važnost maksimalne profesionalnosti, opreznosti i pridržavanja smjernica i protokola postupaka zdravstvene njege, kako bi se u konačnici postigla maksimalna razina sigurnosti djeteta i kvaliteta zdravstvene skrbi.

Preduvjet je stalna formalna i neformalna edukacija medicinskih sestara i tehničara uz vidljivu potrebu istraživanja i publikacije radova iz područja zdravstvene njege utemeljene na dokazima. Tijekom prezentacija stručnih i znanstvenih radova te konstruktivnih rasprava, iznesena su brojna pozitivna iskustva ali i problemi s kojima se medicinske sestre „suočavaju“ u svakodnevnom radu. Danas među djecom je sve učestalija: loša prehrana, sklonost pretilosti, psihogene reakcije i problemi adolescenata, uzimanje sredstava ovisnosti, izloženost nasilju, nesreće, stres, zagađenje okoliša te je sve veći broj djece s kroničnim bolestima. Kvaliteta skrbi o toj djeci ovisi o zajedničkoj suradnji medicinskih sestara u primarnoj i sekundarnoj zdravstvenoj zaštiti.

I ove je godine, uz liječnički, u sestrinski dio programa Kongresa uvršteno vrednovanje pripremljenih i prezentiranih radova. Za usmenu prezentaciju rada „ Pasivna imunizacija -RSV profilaksa u nedonoščadi”, nagradu je primila Suzana Poljak Pernjek, mag.med.techn.( KBC Rijeka), a za poster prezentaciju „ Lokalna terapija inhibitorima kalciurina u liječenju atopijskog dermatitisa”, nagradu je primila Ines Birkić Belanović, (KBC Sestre milosrdnice).

To je dokaz kako definiramo i postavljamo sve jasnije elemente i kriterije vrednovanja svakog segmenta tijekom izrade i konačne prezentacije rada (aktualnosti teme, strukturiranosti poslanog sažetka, sadržaja i strukturiranosti poslanoga rada u cijelosti, referenci, vizualnoga izgleda i funkcionalnosti prezentacije ili postera, načina izlaganja prezentatora, zainteresiranosti auditorija, te razvijenoj raspravi o pripremljenom i prezentiranom radu). Danas je to nužni put u sestrinstvu koji se prostire pred nas i svakom našem budućem stručnom skupu daje visokovrijednu znanstvenu dimenziju i profesionalnost. Podižemo razinu i širimo lepezu naših znanja, vještina, kompetencija a time i kvalitetu rada neophodnog za sigurnost naših bolesnika, ali u konačnici i nas samih.

Kongres je završio svečanom večerom sudionika u dvorani Amadria Park, Solaris. Tom prilikom dodijeljene su gore navedene nagrade, te su na sudjelovanju i doprinosu Kongresu svim gostima zahvalili prof.dr.sc.Aida Mujkić, Kristina Kužnik, mag.med.techn. i prof. dr.sc. Marijan Saraga.

U Zagrebu, 15.siječnja 2019.g.

 

Predsjednica Pedijatrijskog društva HUMS-a

Kristina Kužnik, mag.med.techn.

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail